reklam
Bugun...
'Daraltılmış bölge' AKP ve BDP güçlenecek
Tarih: 16-09-2013 14:13:00 Güncelleme: 16-09-2013 14:32:00 + -


AKP’ye yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre, AKP “demokratikleşme” adı verdiği paketin içine “Daraltılmış bölge” seçim sistemini de yerleştirmeyi planlıyor. Yapılan çalışmalara göre seçim bölgeleri büyüklüklerine göre 2-3-4-6 milletvekiline bölünecek. Birçok şehirde çok sayıda seçim bölgesi ortaya çıkacak.

'Daraltılmış bölge' AKP ve BDP güçlenecek
reklam

AKP seçim yasasında değişiklik yapmayı planlıyor. 'Daraltılmış bölge' modeli ile kaybedeceği milletvekillerini telafi etmeyi planlıyor. Sadece AKP ve BDP’nin kârlı çıkacağı bu sistemde en büyük kaybı MHP yaşayacak

 

Kaybını telafi derdinde

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Cengiz oyunu koruyamayan AKP’nin düşen oyuna rağmen daha çok milletvekili çıkarma hesapları yaptığını bildirdi. Cengiz şunları söyledi:

“Örneğin Konya’da şu anda 14 milletvekilinin 11’i AKP’nin, 2’si MHP’nin, biri de CHP’nin. AKP yöneticilerinin önerdiği ‘Daraltılmış bölge’ sisteminde 14 milletvekilini de AKP alıyor. Bu sistem 2011 seçimlerinde uygulanmış olsaydı AKP parlamentonun dörtte üçünü ele geçirirdi. İşte AKP’nin ‘Güç kazanmış demokrasi’ diye yutturmaya çalıştığı budur. Bu sistemim demokrasi ile değil, AKP’nin çıkarlarıyla ilgilidir.” 
     

 

Bağımsız adaylar

Oyu en yüksek olan partiye büyük üstünlük sağlayan bu sistemle AKP yüzde 40’ın altında oy alsa bile en az bugünkü kadar milletvekili çıkarabiliyor. Sistem bölgesel oya sahip BDP için de avantajlı. Ancak BDP, baraj nedeniyle bağımsız adaylarla seçimlere girdiği için beklediği kazancı tam sağlayamıyor. Bu nedenle sisteme soğuk.

AKP ise PKK’yı, “Bu sistem sizin de işinize yarar. Daha çok milletvekili çıkarırsınız. İlk seçimde anayasa değiştirecek çoğunluğa ulaşabiliriz” diye ikna etmeye çalışıyor. Ancak PKK bunu yeterli görmüyor ve seçim barajının düşürülmesinde ısrar ediyor. Son kararın önümüzdeki hafta içinde verilmesi bekleniyor.

CHP'li Halıcı: AKP etik davranmıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı, bir partinin, özellikle de iktidardaki bir partinin seçim sistemini kendi çıkarları doğrultusunda değiştirme girişiminin etik bir davranış olmadığını ifade etti. Vatandaşın seçimlerle ilgili ciddi kuşkular yaşadığı Türkiye’de küçük hesaplarla yeni düzenlemeler yapılmak istenmesini çaresizlik olarak niteleyen Halıcı şu görüşleri savundu:

“Az oyla daha çok milletvekili çıkarma çabasının kabul edilebilir yanı yoktur. Şu andaki durum bile halkın gerçek düşüncesini yansıtmazken, bu sistemi daha da kötüye götürecek arayışlar kabul edilemez. Toplumda sürekli artan bir kutuplaşma yaşanıyor. Bu tür yöntemler bu kutuplaşmayı daha da arttırır. Umarım AKP bu antidemokratik yollara sapmaz.”

MHP’li Şandır: ANAP'ın sonu hüsrandı

“Daraltılmış bölge” sistemi ile ilgili olarak Aydınlık’ın sorularını yanıtlayan MHP TBMM Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, şu anda paketin ortada olmadığını bu nedenle fazla yorum yapmak istemediğini bildirdi. Şandır, “Ancak şu kadarını söyleyeyim; seçim sistemiyle oynama üstadı Anavatan partisi idi. Sistemle çok sık oynadı. Geçici kazançlar sağlasa da şu anda Anavatan Partisi diye bir parti kaldı mı? Herkesin bir hesabı varsa bu halkın da bir hesabı var” dedi.
             
Kaynak: ulusalkanal.com.tr

Bu haber 444 defa okunmuştur.

reklam

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
reklam
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
reklam