reklam
Bugun...
İstanbul İlçe Belediye Başkan aday adayları
Tarih: 24-11-2013 16:47:00 Güncelleme: 02-12-2013 02:33:00 + -


Yerel seçim tarihi yaklaştıkça CHP Aday Adayları içerisinde yoğun çalışmalar daha da hız almaya başladı. Bu güne kadar isimleri pek de duyulmayan, bilinenler ve parti içerisinde seçilmiş olarak görevli olan isimler, aday adaylıkları gündeme geldiklerinden buyana evlerinin yollarını unutmaları dikkatlerden kaçmadı. “Madem CHP’li olarak bu denli faaldiniz, halka hizmet etmeye bu denli hevesliydiniz de şimdiye kadar neredeydiniz” dedirtecek kadar dolu dizgin çalışmalar sürdürülüyor.

İstanbul İlçe Belediye Başkan aday adayları
reklam

Aday adaylığı yoğunluğu yaşanan partilerin başında CHP geliyor. Tüm Türkiye’de olduğu gibi İstanbul’da partilerinin adayı olabilmek için kıyasıya bir mücadele yürütülüyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve 39 ilçe için yürütülen mücadelede aday adayları belirginleşirken, Büyükşehir de dahil henüz  ilçe adayları dahi kesinleşmedi. Genellikle İstanbul’da adaylıklar üyelerin tercihleriyle belirlenecek. İstanbul ilçeleri için yapılan aday adaylığı başvuru sayısı 228 civarında.

AKP’li belediyelerin olduğu yerlerde CHP’den aday adaylığı sayısının çokluğu partililerde memnuniyet yaratırken;  CHP’li başkanların olduğu il ve ilçeler aday yoğunluğu partililerde kafa karışıklığı yapmaya başladı. Herkese açık demokratik bir hak olması yanında bilhassa başarılı hizmetler yapan mevcut CHP’li Başkanların yeniden aday olmalarına rağmen sayıları dikkat çekecek kadar aday adayının başvuruda bulunması partililer arasında pek de hoş karşılanmamaktadır denilebilir.

Bazı partililer “AKP’ye rakip olmak varken neden kendimize rakip oluyoruz” diye sorarken, bir diğer grup da yarışın geliştirici yönüne dikkat çekerek bu yoğunluğu normal karşıladığını belirtiyor. Aklıselim partililer yine  de bu yarışın sağlıklı olmadığını, gerçek mücadelenin AKP’ye karşı yapılması gerektiğini vurgulamadan geçemiyorlar. Bu adayların çalışmalarında, AKP’ye karşı kendi projelerini anlatmaktan öte üyeleri etkileme ve kendi yanlarına çekme gayreti olarak yorumluyorlar.

CHP kanadında İstanbul ilçelerinde Belediye Başkan Adaylıkları için başvuruda bulunan aday adaylarını listelemek gerekirse, yaklaşık şu isimleri görebiliriz.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı: Saygın Gazeteci Can Ataklı’nın dışında, öne çıkan isimlerden Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile Parti Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin var. Sarıgül’e öteden beri karşı olan Tekin, kendi adaylığı için yoğun çaba içerisinde olsa da, İstanbul halkının her kesiminden büyük destek alacağı söylenen Mustafa Sarıgül karşında etkili olamayacağının işaretleri var gibi..

 

Adalar: Adalar’da yaptığı başarılı hizmetleri olan bugünün başkanı Mustafa Farsakoğlu’nun karşısında “neden bu kadar iddialı isimler var” sorusunu da beraberinde getiriyor. Bu isimler eski İl Sekreteri ve örgüt tarafından kabul gören Metin Kaya başta olmak üzere Mehmet Dündar Tıraş, Deniz Emin Tüfekçi, Genco Erkan Doğan, Nilben Ayşe Postacıoğlu, Hıdır Delipınar

 

Ataşehir: Ataşehir de, Adalar’da olduğu gibi zaten CHP’li belediye tarafından yönetiliyor. Mevcut başkan Battal İlgezdi bu seçimde de aday. Ancak Beytullah Doğan güçlü bir aday adayı olarak öne çıkıyor. Ayrıca Nurettin Öğüçoğulları, Zafer Nuhoğlu, Av. Sani Yıldırım, Sefa Sarısoy da çalışmalarını sürdürüyor. İstanbul’un bu ilçesinde de önemli bir yarış olacağı muhakkak.

 

Avcılar: Bir başka CHP’li belediye Avcılarda da mevcut başkan Mustafa Değirmenci’nın rakipleri Nadir Aras, Necdet Ayaydın, Erhan Bozan, Cafer Çınar, Orhan Duran, Seher Okşar Kadırgan, Ufuk Özdündar, Ali Özyurt, Kenan Tınastepe, Handan Toprak, Mustafa Küpeli.

 

Bağcılar: İstanbul Bağcılar’da CHP’den öne çıkan üç isim Cengiz Kaya, Mehmet Ali Ersoy, Ümit Yurdakul oldu.

 

Bahçelievler: Bu ilçede önemli adaylar yer alıyor. Öne çıkan üç aday adayı Mehmet Ali Özkan, Turan Aydoğan ve Abdullah Durukan.

 

Bayrampaşa: Bayrampaşa’da da Zahid Gürdal, İlhan Demirkol, Hasan Mutlu aday olabilmek için bir yarış içine girdi.

 

Başakşehir: Başakşehir’de CHP adayı olabilmek için yarışacak aday adayları Ahmet Fethi Oral, Özgür Karabat, İsmail Çiçin, Leyla Yılmaz ve Şefik Ok.

 

Beylikdüzü: Beylikdüzü’nde çok sayıda aday adayı dikkat çekiyor. Bu aday adayları Ekrem İmamoğlu, Seyfettin Başkan, Muharrem Alparslan, İbrahim Mendeşağu, Doç. Mustafa Melek, Osman Gürcan Çelikkol, Şeref Albeniz, Yücel Aslıoğlu, Hüseyin Demirkaya, Mehmet Çoban.

 

Bakırköy: Bakırköy’de mevcut başkan CHP’li Ateş Ünal Erzen dışında, Selçuk Biber, Ali Fatinoğlu, Oğul Aktuna, Özen Güven, Selahattin Görkev ve Ziya Disanlı partilerinden aday adayı olmak için yarışıyor.

 

Beşiktaş: Beşiktaş’ta da CHP’li Belediye Başkanı İsmail Ünal dışında, eski milletvekili Çetin Soysal, Bülent Tatar, Ahmet Yoldar, Erol Köktürk, Hakan Atalay, Sabahatin Öztürk, Dursun Bulut, Özgür Koçak, Cemal Özdemir, Ayfer Atay, Yusuf Namoğlu gibi isimler aday adayı.

 

Beyoğlu: Gözlerin çevrili olduğu ilçelerden Beyoğlu’da CHP adına yarışmak için Aylin Kotil, Gülseren Onanç, Halil Kaya Özer, Dr. Şahin Özdemir, Engin Baba, Kemal Yılmaz, Tarkan Konar gibi isimler aday adayı oldu.

 

Büyükçekmece: Büyükçekmece’de mevcut Belediye Başkanı Hasan Akgün’le beraber Mehtap Tazegül, Ercan Tekdemir ve Erkan Koçali CHP aday adayı.

 

Çatalca: Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara’nın partiden rakipleri Engin Akman oldu.

 

Çekmeköy: Çekmeköy’de öne çıkan aday adayları Mehmet Yeşilyurt, Hasan Genç ve Ali Rıza Yıldız.

 

Esenyurt: Esenyurt’ta Kemal Deniz Bozkurt ve Hakan Ataklı dışında Eyüp Cem Kantar da aday adayı..

 

Gaziosmanpaşa: Bu ilçede CHP aday adayları Yusuf Ergüven, Murat Haşhaş, Ferhat Epözdemir ve Selahattin Meriç.

 

Güngören: Mehmet Akyürek ve Mahmut Özçelik aday adayı.

 

Fatih: AKP’nin güçlü olduğu Fatih’te İlhan Dabakoğlu ve Uğur Ataş CHP aday adayı oldu.

 

Kadıköy: CHP’nin kalelerinden Kadıköy’de mevcut başkan Selami Öztürk yeniden aday adayı. Kadıköy’de oldukça başarılı hizmetler vermekte olan Öztürk’ün parti içinden güçlü rakipleri var. Öztürk, Kemal Çalışkan, Ali Kiriş, Ayşe İnci Beşpınar ve Aykut Nuhoğlu ile CHP adaylığı için yarışacak.

 

Kâğıthane: CHP’nin Kagıthane’de aday adayları İrfan Aydın, Kemal Taştan, Fevzi Şit ve Orhan Çakır.

 

Kartal: Kartal’da mevcut başkan Dr. Altınok Öz dışında Mustafa Kul, Birsen Demirel, Erol Altınoğlu, Hüsnü Süslü, Zeynep Gülru Özkan, Ali Turabi Artuç ve Mustafa Yalçınkaya aday adayı.

 

Küçükçekmece: Bu ilçede CHP adaylığı için Gürkan Canıl, Kemal Çebi, Sezai Aynalı, Oruç Oymak, Fatih Üstünbaş ve Gökhan Gümüşdağ yarışacak..

 

Maltepe: İstanbul’un en büyük ilçelerinden Maltepe’de de çok sayıda CHP aday adayı var. Mevcut başkan Prof. Dr. Mustafa Zengin’in partisiyle arasının bozuk olduğu gelen bilgiler arasında. Burada Zengin dışında Ali Kılıç, Muhittin Erden, Ömer Ekşioğlu, Engin Özkan, Süleyman Kıpırtı, Selma Oya Akay, Murat Kapan, Ömer Lütfi Somun, Arif Özdemir, Sebiha Özkan, Olcay Çavdar aday adayı oldu.

 

Pendik: Bu ilçede CHP aday adayları, seçmenlerine Hasan Basri Özbek dışında heyecan veren isimler olmadığı ifade ediliyor. Diğer aday adaylıklarını sürdürenlerin isimleri şunlar: Bayram Bekar, Tuncer Özyavuz, Bilal Gündoğdu, Muhammed Gülenç, Abidin Erken, İsmail Kabakçı ve Elif İldan.

 

Sarıyer: Sarıyer’de de mevcut başkan Şükrü Genç dışında Erol Aydın, Güner Şahin, Necati Yıldırım, Ali İhsan Özdemir, Betül İstanbullu, İhsan Tanyıldız, Nazan Şenolsun ve Cengiz Alp CHP aday adayları

 

Sancaktepe:  Sancaktepe’de Belediye Meclis Üyesi Hakkı Sağlam dışında Fikret Şahin, Özgen Nama ve Seyfi Ergül aday adayı.

 

Silivri: Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın aday adayı rakipleri eski Belediye Başkanı Selami Değirmenci, Hüseyin Şahin ve Abdullah Yıldırım.

 

Şile: Şile’de CHP’nin iki aday adayı var. Bunlar Aras Arslan ve Zeki Şen.

 

Şişli: İstanbul’un en önemli ilçelerinden Şişli’de aday adayları Kenan Malkoç, Dursun Çaltı, Muammer Keskin, Nuri Yılmaz, eski İlçe Başkanı Av. Hıdır Tanrıverdi ve Mustafa Demir.

 

Tuzla: Tuzla’da da CHP’yi yerel seçimlerde temsil etmek için Salim Gürsoy, Ali Çelik, Cevat Uyanık, Hatice Bayram, Hüseyin İldan, Gülay Çelik ve Selçuk Sarıyar yarışacak.

 

Ümraniye: Ümraniye’de CHP’den şimdiye kadar sadece Mehmet Özkaya’nın ismi öne çıktı.

 

Üsküdar: Bu ilçede CHP aday adayları Aysel Can Ekşi, İrfan Karacan, Ahmet Kılıç, Hüseyin Ali Köklü, Orhan Eğin ve Nezih Küçükerden.

 

Zeytinburnu: Zeytinburnu’nda öne çıkan 4 CHP aday adayı Mustafa Fazlıoğlu., Zeki Durmuşoğlu, Hasan Ali Hayırlıoğlu ve Metin Tarhan.

 

Önümüzdeki günlerde bu listeye muhtemelen bazı eklemeler daha olacaktır. Bakalım seçimlerde seçilecek aday partisinin ve İstanbullunun umudu olabilecek mi?
Kaynak: Odatv.com/Erdal Keskin'in haberinden güncellenmiştir.

Bu haber 2767 defa okunmuştur.

reklam

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
reklam
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
reklam